Prawo jazdy kategorii B1 dla 16-latków. Podstawowe informacje

Prawo jazdy kategorii B1 dla 16-latków. Podstawowe informacje

Większość młodych ludzi nie może się doczekać pierwszych oznak dorosłości. Jednym z symptomów dorosłości jest posiadanie własnego prawa jazdy, dzięki któremu można samodzielnie prowadzić pojazd silnikowy. Od 2013 roku już szesnastolatek może zapisać się na kurs i zdać egzamin na prawo jazdy kategorii B1, które uprawnia go do prowadzenia niewielkich pojazdów, które rozpędzają się maksymalnie do 100 km/h.

Nie są to zwykłe samochody o zmniejszonej masie, ale specjalne pojazdy spełniające wymogi unijnej homologacji kategorii L7e. Charakteryzują się one niską masą (bez obciążenia nie może ona być wyższa niż 400 kg) oraz niską mocą użyteczną silnika (nie może przekraczać 15 kW/20,4 KM). Wielu producentów aut nazywa te specyficzne pojazdy „mikrosamochodami”. Prawo jazdy kategorii B1 i mały samochód tego typu dają nastolatkowi duże poczucie niezależności i często ułatwiają funkcjonowanie całej rodziny.


Co warto wiedzieć o prawie jazdy kategorii B1 dla nastolatków?


1. Minimalny wiek na uzyskanie prawa jazdy to 16 lat
Osoba, która chce przystępować do egzaminu, musi mieć ukończone 16 lat. Może ona ukończyć je nawet w dniu samego egzaminu. Warto wiedzieć, że kurs na prawo jazdy można rozpocząć już trzy miesiące wcześniej. 


2. Orzeczenie lekarskie i Profil Kandydata na Kierowcę (PKK)
Zanim młoda osoba skieruje swoje kroki do wybranej szkoły jazdy, aby rozpocząć naukę jazdy, musi uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. Kolejnym krokiem powinna być wizyta w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta, gdzie zostawia się swoją fotografię i otrzymuje Profil Kandydata na Kierowcę. Nastolatkowie muszą mieć przy sobie także pisemną zgodę rodziców lub opiekuna prawnego. 


3. Wybór szkoły nauki jazdy
Posiadając stosowne orzeczenie lekarskie oraz Profil Kandydata na Kierowcę, trzeba wybrać szkołę nauki jazdy, w której przyszły młody kierowca przyswoi niezbędną wiedzę teoretyczną i nabędzie umiejętności praktycznych umożliwiających mu przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy.


4. Czas trwania kursu na prawo jazdy kat. B1
Kurs na prawo jazdy kategorii B1 składa się z 30 godzin lekcyjnych teorii oraz 30 godzin zegarowych szkolenia praktycznego.


5. Egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B1
Kandydat na kierowcę może zgłosić się do wybranego wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, aby zapisać się na egzamin państwowy, dopiero po ukończeniu całego szkolenia. Egzamin praktyczny jest przeprowadzany w pojeździe, który musi zapewnić osoba egzaminowana. Najczęściej to szkoła nauki jazdy odpowiada za jego dostarczenie do ośrodka ruchu drogowego, a jego koszt jest już zazwyczaj zawarty w cenie całego kursu. Przebieg egzaminu praktycznego nie jest rejestrowany, ponieważ w aucie nie ma kamer.


6. Łatwiejsza droga do prawa jazdy kategorii B
Osoba, która ma już prawo jazdy kategorii B1 ma ułatwioną procedurę zdobycia prawa jazdy kat. B. Nie musi ona bowiem zdawać egzaminu teoretycznego, a do egzaminu praktycznego może przystępować zaledwie po odbyciu 20 godzin szkolenia.

 

Posted on