Parkowanie równoległe — zmora wielu kierowców

Parkowanie równoległe — zmora wielu kierowców

Każda osoba, która chce przystąpić do egzaminu, na prawo jazdy musi zmierzyć się z wieloma przeróżnymi zadaniami. Jednym z nich jest niewątpliwie sprawiające wielu przyszłym kierowcom problem parkowanie równoległe.

Jest to czynność polegająca na parkowaniu pojazdu równolegle do pasa ruchu. Może być ona wykonywana zarówno tyłem, jak i przodem, jednak w obu przypadkach wymaga to przestrzegania pewnych zasad, od których zależy prawidłowe wykonanie tego manewru. Przede wszystkim cały proces parkowania równoległego wymaga od nas pełnego skupienia na otaczających nas elementach ruchu drogowego oraz płynnego wykonania tej czynności, dlatego też warto przećwiczyć cały manewr bardzo dokładnie i rzetelnie.

Parkowanie równoległe krok po kroku

Opisując przebieg procesu parkowania równoległego, należy przede wszystkim skupić się na jego rodzajach. W przypadku parkowania równoległego przodem należy przede wszystkim pamiętać, aby manewr ten wykonywać zwykle w przypadku, gdy przed wybranym przez nas miejscem parkingowym stoi już jakiś pojazd. Pierwszym krokiem jest tutaj oczywiście włączenie kierunkowskazu, aby ostrzec jadących za nami kierowców o chęci wykonania manewru skrętu. Następnie dość powoli, aczkolwiek bardzo płynnie powinniśmy maksymalnie obrócić kierownicę w stronę planowanego miejsca postoju oraz z niewielką prędkością skierować tam nasz pojazd i pozostawić go w pewnym odstępie od auta zaparkowanego przed nami.

Parkowanie równoległe tyłem należy do nieco trudniejszego manewru. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionego przede wszystkim należy pamiętać o włączeniu kierunkowskazu oraz ustawienie naszego pojazdu w taki sposób, aby tylne koła znajdowały się w równej linii z tyłem zaparkowanego już tam samochodu. Następnym krokiem jest włączenie wstecznego biegu oraz maksymalne skręcenie kół w kierunku miejsca parkingowego, oraz wjechanie pomiędzy dwa stojące już tam auta. Po wykonaniu tej czynności należy wyrównać pojazd do krawędzi jezdni oraz zatrzymać pojazd mniej więcej po środku dostępnego miejsca tak, aby umożliwić swobodę ruchów zarówno nam, jak i innym kierowcom wyjeżdzającym później z parkingu.

Posted on