Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. E + B?

Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat. E + B?

Wielkimi krokami zbliża się do nas sezon letnich wyjazdów urlopowych, a wraz z nim rośnie zainteresowanie wyrabianiem specjalnych uprawnień dających kierowcom możliwość kierowania zespołem pojazdów, który składa się z pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej dochodzącej do 3,5 tony oraz przyczepy, której rzeczywista masa całkowita nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego. Aby móc kierować takim zespołem, trzeba zdać egzamin na prawo jazdy kategorii E+B. Daje ono uprawnienia do przemieszczania się zestawem pojazdów, których masa może dochodzić aż do 7000 kg (jeżeli przyczepa ma możliwość hamowania z miejsca kierowcy)!


Takie uprawnienia są w przypadku wielu rodzin niezbędne, aby móc wyjechać na wspólny wyjazd kempingowy. Dzięki prawu jazdy kategorii E+B można podłączyć dużą przyczepę kempingową pod silny i ciężki samochód i bezpiecznie udać się w wymarzone miejsce, aby cieszyć się upragnionym spokojem i pięknem przyrody.


Do czego dokładnie uprawnia kierowcę prawo jazdy kat. E+B?


Kierowca mający prawo jazdy kategorii E+B może kierować zespołem pojazdów składającym się z pojazdu ciągnącego określonego w kategorii B (jego masa całkowita nie może przekraczać 3,5 tony) oraz przyczepy, której rzeczywista masa nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej pojazdu, który ma ją ciągnąć. Jeżeli przyczepa ma hamulec uruchamiany z miejsca kierowcy, to cały zestaw może mieć masę nawet 7000 kg, jeśli jest wyposażona w hamulec najazdowy, to zestaw może mieć masę dochodzącą do 6125 kg. Ważne jest, aby pamiętać, że masa pojazdu ciągnącego musi być równa przynajmniej 1,33 dopuszczalnej masy całkowitej przyczepy. Kierowca mający prawo jazdy kat. E+B może także prowadzić traktor oraz traktor z przyczepą albo kilkoma przyczepami.


Aby je zdobyć, trzeba uzyskać zaświadczenie od lekarza, wykonać odpowiednie zdjęcia do prawa jazdy, zdobyć numer PKK, ukończyć kurs w szkole jazdy (można go rozpocząć już 3 miesiące przed 18 urodzinami), a następnie zdać egzamin. Warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia kursu na kat. E+B jest posiadanie prawa jazdy kat. B. 


Jak przebiega egzamin na prawo jazdy kat. E+B?


Egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. E+B składa się z dwóch części – na polu manewrowym, a następnie w ruchu ulicznym. 


Kursant, zjawiając się na placu, zastaje na nim samochód i odłączoną od niego przyczepę. Najpierw egzaminator przepytuje kursanta z podstawowej wiedzy z zakresu budowy i płynów eksploatacyjnych pojazdu, a następnie przygotowuje się do jazdy. Następnie osoba przystępująca do egzaminu musi odpowiednio ustawić samochód i podpiąć do niego przyczepę. 


Kolejnym etapem jest przygotowanie przyczepy do jazdy, a więc sprawdzenie, czy wszystkie jej światła działają. Kiedy zestaw jest gotowy do jazdy, zaczynają się manewry na placu. Obowiązkowo trzeba wykonać jazdę po łuku, a później losowane są dwa dodatkowe manewry, które będzie trzeba wykonać, zanim wyjedziemy na ulicę. Może być to: parkowanie skośne, prostopadłe albo ruszanie na wzniesieniu. 


Jeżeli część egzaminu na placu manewrowym przebiegnie pomyślnie, można będzie udać się z egzaminatorem na miasto, aby włączyć się w ruch uliczny. Ta część egzaminu trwa zazwyczaj około 25 minut. Egzamin kończy się na polu manewrowym, gdzie trzeba odłączyć przyczepę od samochodu, a następnie zaparkować go po prawej strony przyczepy tak, żeby móc bez problemu z niego wyjść.

 

Posted on