Komu dedykowany jest kurs na prawo jazdy E+B?

Komu dedykowany jest kurs na prawo jazdy E+B?

Posiadanie prawa jazdy to absolutna konieczność zapewniająca nam niezależność. Jednak czasami może się okazać, że standardowe prawo jazdy kategorii B może być niewystarczające. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach będziemy potrzebować uprawnień kategorii E+B.

 

Do czego uprawnia posiadanie prawa jazdy E+B?

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami prawa jazdy kategorii B, to zapewne obficie korzystamy z oferowanych przez nie możliwości. Jednak wśród sytuacji komunikacyjnych może okazać się niezbędne holowanie przyczepy. Zapewne wiemy, że standardowe prawo jazdy B pozwala nam na prowadzenie zestawu, którego masa wraz z ciągniętą przyczepą nie przekracza 3,5 tony. Mając do dyspozycji tzw. lekką przyczepę, jesteśmy w stanie dostosować się do tego wymogu. Wówczas bez problemu przetransportujemy meble, nieduże urządzenia, itp. Konieczność przyłączenia przyczepy o większym ciężarze, czyli ważącej ponad 750 kg, wymaga posiadania prawa jazdy E+B. Musimy wiedzieć, że taka sytuacja może się wydarzyć, gdy zdecydujemy prowadzić choćby samochód o dużej masie z lawetą.

 

Jak uzyskać prawo jazdy E+B?

O zdobyciu prawa jazdy kategorii E+B myślą te osoby, które zamierzają zwiększyć swoje możliwości zawodowe. Uprawnienia do prowadzenia zestawów przekraczających 3,5 tony ułatwiają znalezienie nowej pracy lub zmianę stanowiska w dotychczasowej. Będziemy go więc potrzebować, jeśli planujemy zatrudnienie z wykorzystaniem lawet samochodowych. Posiadanie prawa jazdy E+B może być niezbędne, gdy nasza pasja lub sposób spędzania wolnego czasu wiążą się z prowadzeniem pojazdu z doczepioną przyczepą przekraczającego 3,5 tony. Tak się dzieje, gdy chcemy udać w drogę z przyczepą do przewozu zwierząt, np. koni, innych cięższych obiektów, jak jacht. Dzięki temu prawu jazdy możliwe jest prowadzenie większej przyczepy kempingowej. Uzyskanie prawa jazdy E+B wymaga spełnienia w większości tych samych wymagań, jak w przypadku innych kategorii. Należy mieć ukończone 18 lat, posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów. Po otrzymaniu numeru Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) wydawanego przez Wydział Komunikacji we właściwym Starostwie lub Urzędzie Miejskim należy ukończyć szkolenie w wybranym ośrodku szkolenia kierowców. Finałem tego postępowania będzie pomyślne zdanie egzaminu państwowego. Jednak, aby móc korzystać z tego prawa jazdy, trzeba już wcześniej posiadać prawo jazdy kategorii B. To właśnie za sprawą tego ostatniego warunku, kurs na prawo jazdy E+B jest łatwy i o wiele krótszy oraz skoncentrowany na zadaniach praktycznych. Kursant musi posiąść umiejętność kierowania, ale przede wszystkim manewrowania, w tym cofania i parkowania pojazdem z przyczepą. Nie bez znaczenia jest znajomość przyłączania i odłączania przyczepy. Sam egzamin jest o wiele krótszy niż w przypadku standardowego i składa się tylko z części praktycznej.

Posted on